Pozornie zbędne

Lampy grzewcze - pormienniki ciepła, których zastosowanie wydaje nam się nie potrzebne w domu ale np. taras wyposażony w takie urządzenie pozwala na korzystanie z niego podczas chłodnego wieczoru. Dlaczego?

Promienniki podczerwieni mają odmienne działanie od tradycyjnych źródeł ciepła. Nie ogrzewają całej przestrzeni w pomieszczeniu tylko bezpośrednio obiekty, na które promieniują. Oczywiście nie proponujemy zamiany tradycyjnego ogrzewania na lampy grzewcze. Na razie jest to ekonomicznie nie uzasadnione i mimo, iż promienniki zużywają znacznie mniej energii niż inne źródła ciepła to tradycyjne paliwa są znacznie tańsze od energii elektrycznej. Za to jako uzupełnienie ogrzewania w garażu czy przydomowym warsztacie albo na tarasie sprawdzają się doskonale. Koszt użytkowania takiego urządzenia to około 90 gr za godzinę. Biorąc pod uwagę szybkość rozgrzewania jest to najwygodniejsze i wcale nie drogie źródło ciepła do sporadycznego użytku.

Bezprzewodowe oświetlenie - dzięki niewielkiemu urządzeniu możemy zmienić tradycyjny system oświetlenia w mieszkaniu. Sterowanie światłem drogą radiową pozwala na umieszczanie dowolnej ilości wyłączników w dowolnych miejscach, bezproblemową możliwość zmiany ich rozmieszczenia i co najważniejsze, sterowanie całym oświetleniem za pomocą jednego pilota. To komfort, z którego później bardzo trudno byłoby zrezygnować.

Podgrzewany podjazd - nowoczesne systemy grzejne są już tak wyrafinowane, iż nie wymagają naszej ingerencji w ich działanie. Sterownik urządzenia działa tylko wtedy gdy jest potrzebny. Nie musimy się już martwić, że będzie on pożerał zastraszające ilości prądu grzejąc wtedy gdy nie ma potrzeby. Nie musimy bacznie obserwować pogody by odpowiednio na czas włączyć ogrzewanie podjazdu. Sterowniki są wyposażone w czujniki, które wykryją nie tylko zmianę temperatury ale także wilgotności. Dzięki temu podjazd nie będzie podgrzewany podczas nawet największych mrozów jeśli nie będzie na nim śniegu. Średni roczny koszt ogrzania 10-cio metrowego podjazdu to około 250 zł. Alternatywa dla takiego rozwiązania jaką jest odśnieżanie własnoręczne może być dla wielu osób mniej kusząca. Za to z drugiej strony należy pamiętać, że każda porcja ruchu niesie dla nas pozytywne skutki, tak więc - co kto woli.

Sedes z hamulcem - jeszcze jedno ciekawe ułatwienie dla naszego domu. Bardzo wygodne rozwiązanie - nie musimy się schylać po skorzystaniu z toalety, po prostu popychamy deskę a ona powolutku się zamyka. Bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza gdy w domu są dzieci. Jest jednak związane z tym jedno istotne zagrożenie. Jeśli mamy u siebie zamontowane takie urządzenie to nie myślimy podczas używania go o czynności, którą wykonujemy. Po prostu wykonujemy to automatycznie. Problem może pojawić się jeżeli nie jesteśmy u siebie, a gospodarz nie posiada jeszcze takiego "bajeru". Sytuacja może skończyć się nawet nieprzyjemnie jeśli będzie to ciężka deska porcelanowa.